TOTAL RENT CAR SERVICES S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, OBORULUI, 22, ATCOM, 2, 9, 900710
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 180.450 RON | 181.157 RON | 51.361 RON | 128.020 RON | 129.796 RON | 168.147 RON | 103.451 RON | 64.696 RON | 128.220 RON | 39.927 RON | 0 RON | 42.126 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 290.948 RON | 291.928 RON | 62.190 RON | 193.678 RON | 229.738 RON | 212.637 RON | 93.102 RON | 119.535 RON | 193.918 RON | 18.719 RON | 0 RON | 102.882 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- Activități ale agenților și broker-ilor de asigurări
- Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
Raport Economico-Financiar
2023–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 180,5 K RON | 290,9 K RON |
| Venituri totale | 181,2 K RON | 291,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 51,4 K RON | 62,2 K RON |
| Rezultat net | 128,0 K RON | 193,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 401,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 6,39 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 6,39 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,89 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 11,36 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,83 |
| Durata încasare (zile) | 129 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 39,9 K RON | 168,1 K RON | 23,8% |
| 2024 | 18,7 K RON | 212,6 K RON | 8,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 180,5 K RON | 290,9 K RON | ▲ 61,2% |
| Rezultat net | 128,0 K RON | 193,7 K RON | ▲ 51,3% |
| Total active | 168,1 K RON | 212,6 K RON | ▲ 26,5% |
| Capitaluri proprii | 128,2 K RON | 193,9 K RON | ▲ 51,2% |
| Datorii totale | 39,9 K RON | 18,7 K RON | ▼ 53,1% |
| Lichiditate curentă | 1,62 | 6,39 | ▲ 294,1% |
| Marjă netă (%) | 70,94 | 66,57 | ▼ 6,2% |
| Scor bonitate | 82 | 100 | ▲ 22,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (193,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (6.39), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 401,4 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.