PROFISIB IMOBILIARE S.R.L.

CUI: 47081885 J32/2345/2022 SRL Sibiu, Municipiul Sibiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 47081885
Cod înmatriculare J32/2345/2022
EUID ROONRC.J32/2345/2022
Data înmatriculării 2022-10-27
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 4 ani

Adresă

România, Sibiu, Municipiul Sibiu, HERMANN OBERTH, 4, 28, 550246

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Municipiul Sibiu
Stradă: HERMANN OBERTH
Număr: 4
Apartament: 28
Cod poștal: 550246

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 0 RON 0 RON 30 RON −30 RON −30 RON 270 RON 0 RON 270 RON 170 RON 100 RON 0 RON 6 RON 0 RON 0 RON 0
2024 12.437 RON 12.437 RON 17.701 RON −5.264 RON −5.264 RON 101.323 RON 94.182 RON 7.141 RON −5.094 RON 106.417 RON 0 RON 5.615 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (2)

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

  • închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−5.094 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.07) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−5.264 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 105% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
12,4 K RON
Rezultat Net 2024
−5,3 K RON
Total Active 2024
101,3 K RON
Scor Bonitate
12/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 12/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 0 RON 12,4 K RON
Venituri totale 0 RON 12,4 K RON
Cheltuieli totale 30 RON 17,7 K RON
Rezultat net −30 RON −5,3 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 24,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−5.094 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,07 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,07 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,95 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate94,2 K RON (93%)
Active circulante7,1 K RON (7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe5,6 K RON
Numerar1,5 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 2,21
Durata încasare (zile) 165

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-42,3%
Marjă netă
-42,3%
ROA
-5,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 100 RON 270 RON 37,0%
2024 106,4 K RON 101,3 K RON 105,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

12
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 12,4 K RON
Rezultat net −30 RON −5,3 K RON ▼ 17.446,7%
Total active 270 RON 101,3 K RON ▲ 37.427,0%
Capitaluri proprii 170 RON −5,1 K RON ▼ 3.096,5%
Datorii totale 100 RON 106,4 K RON ▲ 106.317,0%
Lichiditate curentă 2,70 0,07 ▼ 97,5%
Marjă netă (%) -42,33
Scor bonitate 67 12 ▼ 82,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 24,9 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 105% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.