LOGISTICS RO TIR SRL

CUI: 27673947 J32/739/2010 SRL Sibiu, Sat Şura Mică, Comuna Şura Mică
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 27673947
Cod înmatriculare J32/739/2010
EUID ROONRC.J32/739/2010
Data înmatriculării 2010-11-04
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 16 ani
Salariați (2024) 10 angajați

Adresă

România, Sibiu, Sat Şura Mică, Comuna Şura Mică, Parc Industrial Şura Mică, Parcela 16

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Sat Şura Mică, Comuna Şura Mică
Completare adresă: Parc Industrial Şura Mică, Parcela 16

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 48.190.471 RON 50.219.505 RON 50.093.990 RON 95.825 RON 125.515 RON 40.454.563 RON 10.924.177 RON 29.530.386 RON 7.979.489 RON 32.584.175 RON 438.863 RON 27.197.965 RON 0 RON 109.101 RON 145
2020 42.416.555 RON 43.510.182 RON 44.662.768 RON −1.152.586 RON −1.152.586 RON 42.154.140 RON 8.373.344 RON 33.780.796 RON 6.453.634 RON 35.727.488 RON 74.203 RON 32.498.924 RON 0 RON 26.982 RON 132
2021 3.816.680 RON 6.140.266 RON 6.080.665 RON 39.187 RON 59.601 RON 44.212.215 RON 5.127.976 RON 39.084.239 RON 6.118.029 RON 38.103.465 RON 5.264 RON 38.992.985 RON 0 RON 9.279 RON 11
2022 3.695.902 RON 6.979.075 RON 5.623.640 RON 1.268.526 RON 1.355.435 RON 49.833.674 RON 38.992.797 RON 10.840.877 RON 7.406.969 RON 42.434.041 RON 116.331 RON 9.784.988 RON 0 RON 7.336 RON 24
2023 3.937.059 RON 11.025.707 RON 10.540.455 RON 406.791 RON 485.252 RON 38.630.551 RON 30.926.684 RON 7.703.867 RON 7.813.760 RON 30.818.071 RON 0 RON 7.153.827 RON 0 RON 1.280 RON 10
2024 3.862.643 RON 5.289.559 RON 4.310.498 RON 821.426 RON 979.061 RON 41.218.248 RON 30.172.140 RON 11.046.108 RON 9.017.767 RON 32.203.696 RON 0 RON 10.737.348 RON 0 RON 3.215 RON 10

Reprezentanți și administratori (1)

LAZĂR ADRIAN
administrator
Comuna Poroschia, Teleorman, România
Pagina administratorului

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (7)

  • Transporturi terestre de pasageri, pe bază de grafic
  • Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
  • Transporturi rutiere de mărfuri
  • Depozitări
  • Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
  • Alte activităţi anexe transporturilor
  • închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

Raport Economico-Financiar

2019–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.34) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2024
3,86 M RON
Rezultat Net 2024
821,4 K RON
Total Active 2024
41,22 M RON
Scor Bonitate
63/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 63/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 201920202021202220232024
Cifra de afaceri 48,19 M RON 42,42 M RON 3,82 M RON 3,70 M RON 3,94 M RON 3,86 M RON
Venituri totale 50,22 M RON 43,51 M RON 6,14 M RON 6,98 M RON 11,03 M RON 5,29 M RON
Cheltuieli totale 50,09 M RON 44,66 M RON 6,08 M RON 5,62 M RON 10,54 M RON 4,31 M RON
Rezultat net 95,8 K RON −1,15 M RON 39,2 K RON 1,27 M RON 406,8 K RON 821,4 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −16,07 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,34 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,34 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,28 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate30,17 M RON (73.2%)
Active circulante11,05 M RON (26.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe10,74 M RON
Numerar308,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 0,36
Durata încasare (zile) 1.015

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
25,4%
Marjă netă
21,3%
ROA
2,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 32,58 M RON 40,45 M RON 80,6%
2020 35,73 M RON 42,15 M RON 84,8%
2021 38,10 M RON 44,21 M RON 86,2%
2022 42,43 M RON 49,83 M RON 85,2%
2023 30,82 M RON 38,63 M RON 79,8%
2024 32,20 M RON 41,22 M RON 78,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

63
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 201920202021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 48,19 M RON 42,42 M RON 3,82 M RON 3,70 M RON 3,94 M RON 3,86 M RON ▼ 1,9%
Rezultat net 95,8 K RON −1,15 M RON 39,2 K RON 1,27 M RON 406,8 K RON 821,4 K RON ▲ 101,9%
Total active 40,45 M RON 42,15 M RON 44,21 M RON 49,83 M RON 38,63 M RON 41,22 M RON ▲ 6,7%
Capitaluri proprii 7,98 M RON 6,45 M RON 6,12 M RON 7,41 M RON 7,81 M RON 9,02 M RON ▲ 15,4%
Datorii totale 32,58 M RON 35,73 M RON 38,10 M RON 42,43 M RON 30,82 M RON 32,20 M RON ▲ 4,5%
Lichiditate curentă 0,91 0,95 1,03 0,26 0,25 0,34 ▲ 37,2%
Marjă netă (%) 0,20 -2,72 1,03 34,32 10,33 21,27 ▲ 105,9%
Scor bonitate 50 37 65 55 55 63 ▲ 14,5%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (821,4 K RON).
  • Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.