GENTIL IMPEX G.A. SRL

CUI: 16894004 J40/17527/2004 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 16894004
Cod înmatriculare J40/17527/2004
EUID ROONRC.J40/17527/2004
Data înmatriculării 2004-11-01
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 22 ani

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, MALVA, 35, 2, 19, 32148, 3

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 3
Sector: 3
Stradă: MALVA
Număr: 35
Etaj: 2
Apartament: 19
Cod poștal: 32148

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 39.814 RON 39.814 RON 11.704 RON 26.916 RON 28.110 RON 150.514 RON 31.069 RON 119.445 RON 82.300 RON 68.214 RON 31.286 RON 4.626 RON 0 RON 0 RON 0
2020 24.272 RON 24.272 RON 23.174 RON −23 RON 1.098 RON 163.366 RON 31.069 RON 132.297 RON 82.277 RON 81.089 RON 31.680 RON 2.296 RON 0 RON 0 RON 0
2021 38.744 RON 38.744 RON 14.331 RON 23.418 RON 24.413 RON 191.039 RON 31.069 RON 159.970 RON 105.695 RON 85.344 RON 31.680 RON 1.945 RON 0 RON 0 RON 0
2022 24.042 RON 24.042 RON 48.740 RON −26.038 RON −24.698 RON 134.791 RON 0 RON 134.791 RON 79.657 RON 56.581 RON 31.680 RON 1.775 RON −1.447 RON 0 RON 0
2023 7.846 RON 7.846 RON 11.746 RON −3.900 RON −3.900 RON 134.668 RON 0 RON 134.668 RON 75.756 RON 58.912 RON 31.680 RON 24.233 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

IONESCU GHEORGHE
administrator
Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti, România
Pagina administratorului

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

  • închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

Raport Economico-Financiar

2019–2023

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2023
  • Pierdere netă înregistrată în 2023 (−3.900 RON)
Cifra de Afaceri 2023
7,8 K RON
Rezultat Net 2023
−3,9 K RON
Total Active 2023
134,7 K RON
Scor Bonitate
64/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 64/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20192020202120222023
Cifra de afaceri 39,8 K RON 24,3 K RON 38,7 K RON 24,0 K RON 7,8 K RON
Venituri totale 39,8 K RON 24,3 K RON 38,7 K RON 24,0 K RON 7,8 K RON
Cheltuieli totale 11,7 K RON 23,2 K RON 14,3 K RON 48,7 K RON 11,7 K RON
Rezultat net 26,9 K RON −23 RON 23,4 K RON −26,0 K RON −3,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 7,7 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2023

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 2,29 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 1,75 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 1,34 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 2,29 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2023)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante134,7 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri31,7 K RON
Creanțe24,2 K RON
Numerar78,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2023)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,25
Durata stocaj (zile) 1.474
Rotație creanțe (ori/an) 0,32
Durata încasare (zile) 1.127

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-49,7%
Marjă netă
-49,7%
ROA
-2,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 68,2 K RON 150,5 K RON 45,3%
2020 81,1 K RON 163,4 K RON 49,6%
2021 85,3 K RON 191,0 K RON 44,7%
2022 56,6 K RON 134,8 K RON 42,0%
2023 58,9 K RON 134,7 K RON 43,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2023

64
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20192020202120222023 YoY
Cifra de afaceri 39,8 K RON 24,3 K RON 38,7 K RON 24,0 K RON 7,8 K RON ▼ 67,4%
Rezultat net 26,9 K RON −23 RON 23,4 K RON −26,0 K RON −3,9 K RON ▲ 85,0%
Total active 150,5 K RON 163,4 K RON 191,0 K RON 134,8 K RON 134,7 K RON ▼ 0,1%
Capitaluri proprii 82,3 K RON 82,3 K RON 105,7 K RON 79,7 K RON 75,8 K RON ▼ 4,9%
Datorii totale 68,2 K RON 81,1 K RON 85,3 K RON 56,6 K RON 58,9 K RON ▲ 4,1%
Lichiditate curentă 1,75 1,63 1,87 2,38 2,29 ▼ 4,0%
Marjă netă (%) 67,60 -0,09 60,44 -108,30 -49,71 ▲ 54,1%
Scor bonitate 82 52 95 64 64 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
  • Lichiditate curentă bună (2.29), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.